Bogactwo źródeł, zarówno w formie literatury popularnonaukowej, jak i w formie opracowań urzędowych oraz statystyk GUS, powoduje iż sytuację obecną i perspektywy rozwoju dla miasta Jastrzębie Zdrój jest łatwiej określić niż dla innych miast Zagłębia. Warto się temu przyjrzeć, aby wiedzieć dlaczego Jastrzębie jako jedno z niewielu miast na Śląsku ma wyższe ceny nieruchomości oraz dlaczego średnia wielkość mieszkań poszukiwanych przez kupujących jest wyższa prawie o 10 metrów niż w innych miastach.
Zobacz wszystkie oferty: Nieruchomości Jastrzębie Zdrój
Zabudowa Nieruchomości Jastrzębie Zdrój
Na obszarze Jastrzębia-Zdroju wyróżnić możemy kilka rodzajów zabudowy mieszkaniowej.
A. Zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna o charakterze podmiejskim;
Jest to w przeważającej części wolno stojąca zabudowa jednorodzinna z towarzyszącą zabudową gospodarczą i garażami w ciągach ulicznych oraz licznie występujące lokalizacje rozproszone na terenach rolnych. Formami tej zabudowy są obiekty, dające się pogrupować w następujące wątki stylistyczne:
1. przedwojenna zabudowa siedliskowa najczęściej zwarta, proporcjonalna bryła parterowego budynku mieszkalnego;
2. kostki polskie– najczęściej powojenne, maksymalnie uproszczony motyw przedwojennego budynku modernistycznego;
3. lata siedemdziesiąte– zwarta, najczęściej horyzontalna bryła, niski parter i piętro o wysokości około 3 m; z balkonem
budownictwo współczesne– silna tendencja do form rustykalnych oraz częste nawiązania do dworków szlacheckich i wątków postmodernistycznych, najczęściej jednak bez jakichkolwiek powiązań z kontekstem otoczenia.
B. Tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej o charakterze osiedlowym;
Te tereny to głównie istniejące i podlegające niewielkim przekształceniom osiedla domów jednorodzinnych budowanych w latach 1960 – 1980. Przeważający jest w nich udział budynków w stylistyce lat 70-tych, czyli niski parter, piętro o wysokości około 3 m z loggią lub balkonem na całej szerokości fasady frontowej, płaskie dachy , zazwyczaj ukryte za attyką, fasady tynkowane szarym tynkiem, bez wartościowych detali budowlanych,.
C. Tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej.
Tu głównie zakwalifikujemy istniejące od lat 70/80 i podlegające minimalnym przekształceniom wielkoskalowe osiedla mieszkaniowe, najczęściej z brakiem segregacji ruchu pieszego i kołowego, z dojazdami pod klatki. Miejsca do parkowania występują również od strony przestrzeni międzyblokowych i na adoptowanych do tych celów trawnikach. Forma to typowe bloki mieszkalne realizowane w technologii wielkiej płyty. Widok osiedla to wieloklatkowe bloki ustawiane zgodnie z przebiegiem warstwic. W centrum Jastrzębia występuje przewaga budynków 10 i 11. kondygnacyjnych, a na osiedlach satelitarnych głównie zabudowa 4-5. kondygnacyjna. Obecnie stan techniczny przeważnie średni, jednak systematycznie remontowane dają standard bliski współczesnym kryteriom użytkowym i normom. Najczęściej kolejno bloki te są poddawane termoizolacji.
Plan zagospodarowania dla nieruchomości Jastrzębie Zdrój
Aktualnie Miasto Jastrzębie-Zdrój jest pokryte jest w 100% miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Plany zagospodarowania przestrzennego podnoszą atrakcyjność miasta dla przedsiębiorców poszukujących lokalizacji inwestycji oraz wyznaczają tereny gdzie będzie się rozwijać budownictwo mieszkalne.
Z ostatnich danych na terenie Jastrzębia-Zdroju znajduje się 31 342 mieszkań, ze średnią powierzchnią mieszkania na poziomie 67,24 m2, czyli wyższą niż w tym regionie.
W ostatnich 10-ciu latach w Jastrzębiu-Zdroju oddano do użytkowania 1 703 nowych mieszkań. Spośród nich aż 1 434 (84%) to mieszkania w domach typu "jednorodzinnego”. Korzystną tendencją dla utrzymania wartości nieruchomości jest fakt systematycznego spadku liczby oddawanych co roku mieszkań do użytku. Nowe mieszkania buduje się przede wszystkim na obszarach podmiejskich i zielonych obszarach Jastrzębia-Zdroju.
Dynamika budownictwa w Jastrzębiu-Zdroju w latach 2005-2010 wykazuje tendencję spadkową. W 2010 roku oddano do użytkowania 109 nowych mieszkań, co stanowi 1,2 mieszkania na 1 tys. mieszkańców. W 2005 r. ten wskaźnik ten w Jastrzębiu-Zdroju wyniósł aż 2,1. Mieszkania są coraz większe i coraz bardziej komfortowe. O dynamice rozwoju mieszkalnictwa w Jastrzębiu-Zdroju decydują głównie indywidualni inwestorzy. Brak jest znaczących i licznych inwestycji w mieszkania przez inwestorów (deweloperów) budujących nowe budynki wielorodzinne. Średnie ceny mieszkań na rynku nieruchomości w porównaniu do roku 2010 spadły o ponad 6%, dając średni spadek cen mieszkań na poziomie 0,5% miesięcznie. W większości przypadków za zarządzanie i utrzymanie pod względem technicznym wielorodzinnych bloków mieszkaniowych odpowiedzialne są spółdzielnie mieszkaniowe. Do największych działających w mieście spółdzielni mieszkaniowych należą Spółdzielnia Mieszkaniowa „Jas Mos” , Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nowa. Zasoby mieszkań komunalnych pozostające w zarządzie Miejskiego Zarządu Nieruchomości w Jastrzębiu Zdroju to kolejne ponad 100 budynków, wśród których wyróżnić można budynki Wspólnot Mieszkaniowych, budynki mieszkalne gminne i budynki mieszkalne socjalne.
W Jastrzębiu-Zdroju prowadzi również działalność Jastrzębskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Daszek” Sp. z o.o. z Jastrzębia-Zdroju, które dysponuje 178 mieszkaniami w 5 budynkach zlokalizowanymi w Jastrzębiu-Zdroju przy ul. Heleny Marusarzówny, ul. Witczaka i ul. Truskawkowej. Łączna powierzchnia mieszkań wynosi 9165 m2 a ich metraż to powierzchnie od 50 do 70 m2. W trakcie jest budowa 140 nowych mieszkań w trzech budynkach trzech lub czterokondygnacyjnych w atrakcyjnej lokalizacji w pobliżu Parku Zdrojowego. Powstają też mniejsze obiekty budowane przez prywatnych deweloperów, które zazwyczaj oferują wysoki standard za wyższą cenę.
Nieruchomości Jastrzębie Zdrój - pomoc w znalezieniu optymalnej oferty.
Zachęcam więc do kontaktu ze mną - mieszkam w Wodzisławiu Śląskim i od wielu lat sprzedaję nieruchomości w Wodzisławiu, Żorach, Rybniku i Jastrzębiu Zdrój oraz sąsiednich miejscowościach. Mam liczne grono zadowolonych klientów, którym dobrze doradziłem zakup, a czasem nawet równie dobrze odradziłem, przez co znaleźli inne mieszkanie, które mimo upływu lat daje im większe zadowolenie. Polecam swoją pomoc i proszę o kontakt.
O tym jak inwestować w nieruchomości, aby nie tylko nie stracić, ale przede wszystkim zyskać piszę w poradniku: Jak inwestować w nieruchomości na Śląsku, cz.1.