Żory są jednym z miast należących do Rybnickiego Okręgu Węglowego. Graniczą z powiatami mikołowskim, pszczyńskim i rybnickim oraz miastami Jastrzębie-Zdrój i Rybnik. Według danych z grudnia 2012 r. miasto miało 62 052 mieszkańców, a powierzchnia miasta wynosiła 64,64 km². Od tego czasu corocznie następuje nieznaczny spadek mieszkańców, około tysiąc osób rocznie, jednak statystycznie jest to mniej niż wynosi średnia zmniejszania się liczebności miast w Polsce. Mimo tego niezauważalnego spadku ilości mieszkańców popyt na nieruchomości w Żorach rośnie. Najbardziej poszukiwane metraże wynoszą do 50 metrów, głównie pod potrzeby singli, młodych małżeństw i małych rodzin 2+1.
Zobacz wszystkie oferty: Nieruchomości Żory
Żory to miasto na prawach powiatu w województwie śląskim. Obecnie miasto spełnia funkcję handlową, usługową, logistyczną. Żory historycznie położone na Górnym Śląsku na Płaskowyżu Rybnickim nad rzeką Rudą. W latach 70. i 80. XX wieku miał miejsce intensywny przyrost demograficzny Żor, związany z rozwojem górnictwa węgla kamiennego i budową osiedli w technologii wielkiej płyty. Po 1989 roku górnictwo zostało objęte restrukturyzacją, co wpłynęło na gwałtowny wzrost bezrobocia w Żorach a w rezultacie spadek ilości mieszkańców, którzy wyjechali poszukiwać pracy za granicą lub w innych regionach. W ramach walki z tym zjawiskiem utworzono podstrefę Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Żorski Park Przemysłowy, a miasto zmieniło charakter z przemysłowego na handlowo-usługowy. Jak pokazuje obecna sytuacja miasta to jest kierunkiem, który zapewnia miastu rozwój, mieszkańcom pracę i stabilną sytuację materialną. Rynek nieruchomości Żory mają ustabilizowany i warto inwestować w nieruchomości zarówno na własne potrzeby jak i na wynajem.
Idealne umiejscowienie Żor
Przez dwie dzielnice Żor przebiega autostrada A1 łącząca południe z północą Polski. Praktycznie każdy zawodowy kierowca wie gdzie leżą Żory i przejeżdża tędy co najmniej kilka razy w roku. To potencjał, który miasto zaczyna wykorzystywać rozbudowując specjalne strefy przeładunkowe dla transportu kołowego oraz wykorzystując węzły łączące transport kołowy z kolejowym. Przez miasto przebiegają następujące drogi:
Autostrada A1 (Gdańsk – Toruń – Łódź – Częstochowa – Gliwice – Żory – Gorzyczki)
Droga krajowa nr 81 (Katowice (A4) – Mikołów – Łaziska Górne – Żory – Skoczów (S1) – Harbutowice)
Droga wojewódzka nr 924 (Kuźnia Nieborowska – Knurów – Czerwionka-Leszczyny – Żory)
Droga wojewódzka nr 932 (Wodzisław Śląski – Świerklany – Żory)
Droga wojewódzka nr 935 (Racibórz – Rybnik – Żory – Pszczyna)
Miasto posiada bezpośrednie połączenia kolejowe z: Bielsko-Biała, Czechowice-Dziedzice, Kędzierzyn-Koźle, Kołobrzeg, Opole, Pszczyna, Rybnik, Świnoujście, Szczecin Główny, Wodzisław Śląski, Wrocław Główny, Kostrzyn nad Odrą, Zielona Góra. Dla niektórych może być nawet istotne to, że szybką trasą można dojechać bezproblemowo w krótkim czasie na lotnisko pasażerskie w Pyrzowicach pod Katowicami.
Żory świetne miejsce do zamieszkania
Nawiązując jeszcze do spraw komunikacji, warto wspomnieć o wyjątkowej sprawie - Żory posiadają Bezpłatną Komunikację Miejską (BKM), która jest organizowana przez Urząd Miasta w Żorach i finansowana z budżetu miasta. W mieście działają też płatne linie linie MZK Jastrzębie-Zdrój, ZTZ Rybnik oraz MZK Tychy, które łączą Żory z miastami ościennymi i umożliwiają dojazd do pracy oraz w innych celach niemal w całym regionie. To powoduje, iż Żory mimo, że nie są dużą aglomeracją a raczej spokojnym miasteczkiem, są często pożądanym miejscem dla zamieszkania na Śląsku. Warto dodać iż Żory oferują pełną gamę usług z zakresu edukacyjnego od form przedszkolnych aż do wydziałów zamiejscowych uczelni wyższych. Znajduje się tu 13 publicznych przedszkoli oraz liczne placówki oświatowe co ważne jest dla rodzin z dziećmi.
Nieruchomości Żory
Od at 80-tych Żory utrzymują stabilny poziom ilości mieszkańców w ilości około 60 tys. Równie stabilny jest rynek nieruchomości. Żory w niektórych lokalizacjach mają wyższe ceny nieruchomości niż średnia w Zagłębiu. Żory składają się z 9 dzielnic oraz 7 osiedli, które z uchwałą z dnia 29 czerwca 2007 roku są również dzielnicami. Oprócz nich istnieją także 2 inne, które nie posiadają żadnego statusu i wchodzą w skład danej dzielnicy gdzie się znajdują. Dzielnice Żor: Zachód, Śródmieście, Kleszczówka, Rowień-Folwarki, Osiny, Kleszczów, Baranowice, Rogoźna, Rój. Osiedla będące również dzielnicami: Księcia Władysława, Powstańców Śląskich, 700-lecia Żor, Władysława Sikorskiego, Wojciecha Korfantego, Władysława Pawlikowskiego, Broniewskiego. Osiedla wchodzące w skład dzielnic to Osiedle Gwarków (dzielnica Rój) oraz Osiedle Fadom (dzielnica Kleszczówka).
Nieruchomości Żory - pomoc w znalezieniu optymalnej oferty.
Zachęcam więc do kontaktu ze mną - mieszkam w Wodzisławiu Śląskim i od wielu lat sprzedaję nieruchomości w Wodzisławiu, Żorach, Rybniku i Jastrzębiu Zdrój oraz sąsiednich miejscowościach. Mam liczne grono zadowolonych klientów, którym dobrze doradziłem zakup, a czasem nawet równie dobrze odradziłem, przez co znaleźli inne mieszkanie, które mimo upływu lat daje im większe zadowolenie. Polecam swoją pomoc i proszę o kontakt.
O tym jak inwestować w nieruchomości, aby nie tylko nie stracić, ale przede wszystkim zyskać piszę w poradniku: Jak inwestować w nieruchomości na Śląsku, cz.1.