Od kilku lat na rynku nieruchomości Rybnik jako miasto odnotowuje pewną stabilizację, zwłaszcza cenową. Choć władze miasta robią wiele, aby uczynić miasto atrakcyjnym i zaktywizować jego rozwój, to jednak nie powoduje to zwiększonego napływu zainteresowanych zamieszkaniem w Rybniku. Z drugiej strony nie można jednak powiedzieć, że Rybnik jest nieatrakcyjny, wręcz przeciwnie - jest atrakcyjny, jednak być może słabo się promuje lub ma mniejszą siłę przebicia niż duże aglomeracje.
Zobacz wszystkie oferty: nieruchomości Rybnik
Należy jednak wskazać, iż Rybnik, to dla całego regionu a zwłaszcza sąsiadujących z nim miast naturalne centrum komunikacyjne, administracyjne i gospodarcze, a także kulturalne i edukacyjne. Nawet w strategii rozwoju województwa śląskiego, określono rolę Rybnika jako centrum subregionu zachodniego. Potwierdzają to wysokie pozycje miasta w licznych ogólnopolskich konkursach i rankingach. Przykładowo amerykańska agencja ratingowa Fitch Ratings potwierdziła długoterminowy rating krajowy miasta Rybnika na poziomie „A+(pol)” co oznacza, iż ten rating ma perspektywę stabilną.
Nieruchomości Rybnik
Stabilna pozycja gospodarcza miasta to ważny argument dla inwestorów. Niekoniecznie tych dużych graczy, bo oni mają zupełnie inne możliwości, ale takich inwestorów zabezpieczających swoją przyszłość lub szukających dobrego pomysłu na lokatę oszczędności. Niejednokrotnie w dziejach, zarówno tych najnowszych, jak i przedwojennych czy jeszcze dawniej, potwierdzało się, żę nieruchomości są najlepszą lokatą kapitału oraz przyszłościową inwestycją. Więc kupno nieruchomości w Rybniku to dobry pomysł.
Rybnik jest siedzibą powiatu rybnickiego. Składa się z 27 dzielnic zamieszkiwanych przez około 140 tysięcy mieszkańców. Co ciekawe zajmuje 14 miejsce na liście największych miast Polski według powierzchni - to znaczy, że jest tu dużo terenów zielonych, miasto jest rozrzucone na dużym obszarze, więc są też perspektywy jego rozwoju. Swoje zaplecze nieruchomości Rybnik utrzymuje na stabilnym poziomie rozwojowym co powoduje iż popyt na nieruchomości jest stały zarówno pod kątem nabycia jak i najmu. Rybnik zajmuje 25 miejsce na liście największych miast Polski według ludności a w samym województwie śląskim jest pod tym względem na 9 miejscu. Warto dodać, iż dzięki rozsądnemu gospodarowaniu dopłatami z UE oraz rozsądnym zagospodarowaniem własnych funduszy miasto zmodernizowało infrastrukturę i węzły komunikacyjne, co stanowi w obecnych czasach potężny atut dla biznesu.
Warto inwestować w nieruchomości w Rybniku
Rybnik jest największym ośrodkiem centralnym aglomeracji rybnickiej i Rybnickiego Okręgu Węglowego. Tu siedzibę ma wiele spółek i dużych firm, a unowocześniona infrastruktura miasta przyciąga kolejne firmy. Ubiegły rok był pierwszym od czterech lat gdy bezrobocie w Rybniku znacząco spadło, i utrzymała się tendencja spadkowa notowana od 4 lat. Obecnie bezrobocie sięga ok. 7% a jeszcze 10 lat temu było to ponad 14%. To bardzo optymistyczne informacje, bo kiedy jest praca, są też środki na zaspakajanie swoich potrzeb, również tych mieszkaniowych. Rynek nieruchomości w Rybniku napędza się samodzielnie, bez rządowych programów i wsparcia samorządu. Po prostu kto ma pracę i dochody, łatwiej podejmuje decyzję o zakupie mieszkania, a często też mienia mniejsze na większe albo takie o wyższym standardzie.
O tym jak inwestować w nieruchomości, aby nie tylko nie stracić, ale przede wszystkim zyskać piszę w poradniku: Jak inwestować w nieruchomości na Śląsku, cz.1.